RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
SEKOLAH RENDAH (TAHUN 4)
SEKOLAH RENDAH (TAHUN 4)
DISEDIAKAN OLEH :
NUR FARHANA BINTI DZULHAIMI
( JEC 120015 )
( JEC 120015 )
MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL
KELAS : Tahun 4
KELAS : Tahun 4
MASA : 10:00 am – 10:50 am (50minit)
BILANGAN MURID : 32 orang
BIDANG : Membentuk dan membuat binaan
AKTIVITI : Menghasilkan kipas tangan
KEMAHIRAN : Melipat dan menggam
TAJUK : Kipas Tangan
OBJEKTIF P&P : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat :
1) menghasilkan kipas tangan kertas yamg menarik dan kemas
2) mengetahui teknik yang boleh di gunakan
3) menguasai kemahiran yang di terapkan dengan teliti
1) menghasilkan kipas tangan kertas yamg menarik dan kemas
2) mengetahui teknik yang boleh di gunakan
3) menguasai kemahiran yang di terapkan dengan teliti
4) menghargai hasil kreativiti sendiri.
KEPERLUAN : Kertas Warna, Kertas ‘monting board’, Gam , Riben, double tape.,
gunting, LCD,Laptop dan Speaker .
KEPERLUAN : Kertas Warna, Kertas ‘monting board’, Gam , Riben, double tape.,
gunting, LCD,Laptop dan Speaker .
LANGKAH: 1) Guru membuat perancangan pembelajaran
sebelum proses pembelajaran.
2) Guru membuat deskriptif seperti memberikan pembayang awal kepada
murid-mirid tentang apa yang bakal mereka lakukan pada hari tersebut.
3) Guru menyampaikan isi pembelajaran kepada murid dengan tanyangan
4) Guru memberi pendedahan dan bimbingan kepada murid tentang proses
membuat kipas tangan.
5) Guru membuat latihan serta penilaian terhadap hasil kerja murid.
2) Guru membuat deskriptif seperti memberikan pembayang awal kepada
murid-mirid tentang apa yang bakal mereka lakukan pada hari tersebut.
3) Guru menyampaikan isi pembelajaran kepada murid dengan tanyangan
4) Guru memberi pendedahan dan bimbingan kepada murid tentang proses
membuat kipas tangan.
5) Guru membuat latihan serta penilaian terhadap hasil kerja murid.
BUTIRAN / MASA
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Langkah 1 : pertunjukkan vedio ( 10 minit)
|
·
Guru
memberikan sedikit penerangan berkenaan topic pembelajaran iaitu cara membuat
kipas tangan.
·
Guru
memaparkan video tentang beberapa jenis kipas tangan yang terdiri daripada
pelbagai bentuk dan corak serta peralatan yang digunakan untuk membuat kipas
tangan.
·
Murid
memberikan sepenuh perhatian terhadap tayangan vedio.
|
o
Terdapat sesi
soal jawab berkaiatan video yang di tayangkan antara murid dan guru.
(akan berlaku komunikasi dua hala)
|
Langkah 2 : (10 minit)
|
Aras 1
·
Guru meminta
semua murid menumpukan sepenuh perhatian,mendengar dan melihat dengan teliti
cara-cara yang ditunjukkan oleh guru.
·
Guru
menerangkan dahulu langkah-langkah untuk membuat kipas tangan sambil
menunjukkan demo kepada murid.
|
o Murid memberikan perhatian.
|
Langkah 3 : (20 minit)
|
Aras 2
·
Guru meminta
semua murid membuat kipas tangan dengan menggunakan bahan-bahan yang telah
dibawa oleh murid.
·
Guru turut
membuat kipas tangan bersama mereka serta menyebut langkah demi langkah
supaya dapat membimbing murid-murid membuat kipas tangan tersebut.
·
Guru membantu
pelajar yang masih keliru dan tidak faham langkah yang di terangkan.
|
o Murid membuat kipas tangan dengan teliti dan kemas.
o Terlihat idea kreatif setiap murid.
|
Langkah 4 : (5 minit)
|
Aras 3
·
Guru meminta
murid menyiapkan kipas tangan dengan menghias kipas tangan tersebut mengikut
kreativiti masing-masing.
|
o Idea dan kreativiti murid terselah dengan terhasilnya
kipas tangan yang pelbagai jenis dan corak yang menarik.
|
Penilaian ; (5minit)
|
Aras 4
·
Guru memuji
semua hasil kipas tangan murid yang kemas dan cantik.
·
Guru
bertanyakan beberapa soalan kepada murid-murid seperti :
1) Guru bertanya murid "Adakah kamu seronok
membuat hasil kerja tadi?".
2.)Murid diminta oleh guru memberitahu
kegunaan kipas tangan.
3.)Guru bertanya lagi, "Siapa yang
ingin kamu berikan kipas tangan ini?".
·
Guru membuat
rumusan pembelajaran untuk topic itu.
|
o Murid seronok dan berpuas hati dengan hasil kipas tangan
yang mereka hasilkan dengan usaha dan idea tersendiri.
|
REFLEKSI :
Setiap pengajaran dan pembelajaran yang dilaksanakan akan
berjaya sekiranya guru bijak memainkan peranan untuk menarik minat pelajar
untuk membuat aktiviti yang disediakan tanpa mereka merasa cepat bosan dan
ponteng minda.
Penggunaan vedio dalam proses pembelajaran dapat menghidupkan suasana kerana generasi muda masa kini sememmangnya lebih tertarik dengan teknologi.
Penggunaan vedio dalam proses pembelajaran dapat menghidupkan suasana kerana generasi muda masa kini sememmangnya lebih tertarik dengan teknologi.
No comments:
Post a Comment